1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak nerki jasnokomórkowy
Autor Wiadomość
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #31  Wysłany: 2013-02-17, 22:32  


Bardzo dziękuję.
Zawsze pomaga mi Twoje wyjaśnienie nurtujących mnie spraw.
Pozdrowienia Rysiek
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #32  Wysłany: 2013-02-20, 14:55  


Jutro jadę do IO na kontrolę oraz po wynik z badania usuniętej nerki. Bardzo się niepokoję tym co usłyszę- jakie rokowanie i leczenie.
Pozdrowienia Rysiek

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2013-02-20, 17:41 ]
No to czekamy na wynik i liczymy na dobre wieści. Bo wcale nie muszą być złe. :okok"

[ Dodano: 2013-02-21, 14:14 ]
Otrzymałem wynik z badania histopatologicznego:
Rozpoznanie:
372C 566 784 - 794 - carcinoma renocellulare.
Conventional (clear cell) renal cell carcinoma.
Wg Fuhrman G-3
Cicatrices dispersae corticis renis.
Opis makroskopowy:
Numer badania 566 784 - 794 Preparat odciskowy nr 372c - 784

Nerka o wymiarach 11 x 6 x 5 cm z fragmentem torebki tłuszczowej śr.7 cm, oraz moczowodem dł. 4,5 cm. W środkowej części widoczny ubytek miąższu nerki na polu śr. 1,5 cm. W dnie ubytku na granicy miąższu i tkanki tłuszczowej wnęki widoczny konglomerat guzków na polu śr. 2,5 cm. Miąższ nerki poza guzem makro b.z.
Pobrano:
moczowód w miejscu odcięcia 785
z guza miejsca pobrania tkanki do badań dodatkowych 786
z pogranicza guza i miąższu nerki 787 - 789
miąższ nerki poza guzem 790
z pogranicza guza i tkanki tłuszczowej nerki 791 - 792
z torebki tłuszczowej 793 - 794
Nadnercza nie znaleziono

Opis mikroskopowy:
Guz średnicy 2,5 cm z utkaniem klasycznego raka jasnokomórkowego FG-3, który w sposób rozprężający przechodzi na tkankę tłuszczową wnęki nerki. Profil IHC komórek raka jest nstępujący: CK AE1/3+, CK7-, EMA +, Vim +, CD 10 +, bcl-2 +. Miąższ nerki poza ubytkiem z obecnoscią rozsianych zbliznowaceń.
Torebka tłuszczowa w badanych przekrojach wolna jest od utkania raka.
Stopień zaawansowania raka wg klasyfikacji TNM - pT3a, Nx, Mx

Bardzo proszę o interpretację wyniku.
Pozdrowienia Rysiek
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #33  Wysłany: 2013-02-22, 08:58  


Witam
Co do moich wyników wiem , że rokowania są niepomyślne, ale mam pytanie jak będzie przebiegać dalsze leczenie? Wczoraj pobrano krew na badanie i mam zgłosić się do ponownej kontroli za 2 tyg.Czy na podstawie wyników podadzą mi chemię, czy zastosują inną formę leczenia ?
Pozdrawiam Rysiek
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #34  Wysłany: 2013-02-22, 11:55  


Rysiek 62 napisał/a:
Guz średnicy 2,5 cm z utkaniem klasycznego raka jasnokomórkowego FG-3

Stwierdzono najczęściej występujący rodzaj raka nerki, tzw. jasnokomórkowy,
o wysokim stopniu złośliwości (G3) wg czterostopniowej skali Fuhrmana.

Rysiek 62 napisał/a:
Stopień zaawansowania raka wg klasyfikacji TNM - pT3a, Nx, Mx

Oznacza to histopatologicznie stwierdzone wysokie zaawansowanie guza pierwotnego (do cechy T3a:
"Guz z makroskopowo stwierdzanym zajęciem światła żyły nerkowej lub jej dużych dopływów segmentalnych (zawierających w ścianie mięśniówkę) albo naciekający tkankę tłuszczową okołonerkową i/lub zatoki nerki, ale bez przekraczania powięzi Geroty")
oraz brak oceny, czy doszło do przerzutowego zajęcia lokalnych węzłów chłonnych, narządów odległych
(odpowiednio cechy Nx, Mx).
Przekłada się to na III stadium zaawansowania choroby (Zalecenia PUO (2011 r.), str. 344-345, tab. 20 i 21).

Rysiek 62 napisał/a:
Co do moich wyników wiem , że rokowania są niepomyślne

A ja nie byłbym tego taki pewien.
W mojej ocenie pomimo wysokiego zaawansowania choroby oraz wysokiej złośliwości nowotworu
w dalszym ciągu są szanse powodzenia leczenia, chociaż oczywiście obarczone istotnym ryzykiem niepowodzenia.

Rysiek 62 napisał/a:
jak będzie przebiegać dalsze leczenie? [...]
Czy na podstawie wyników podadzą mi chemię, czy zastosują inną formę leczenia ?

W wyżej linkowanym standardzie (na str. 343) jest mowa o tym, że leczenie chirurgiczne jakie wykonano w Twoim przypadku jest podstawową i jedyną skuteczną metodą postępowania:
Cytat:
Leczenie — ogólne zasady i rokowanie
Leczenie chirurgiczne stanowi podstawową metodę terapii RCC.
Paliatywne leczenie systemowe wykorzystuje się u chorych, którzy nie kwalifikują się do radykalnej operacji.
Dotychczas nie wykazano skuteczności jakiejkolwiek formy terapii uzupełniającej.

Dalej (na str. 345) czytamy m.in.:
Cytat:
U chorych z miejscowo zaawansowanym nowotworem lub z niekorzystnym umiejscowieniem guza (np. centralnym) oraz w guzach większych (stopnie zaawansowania II i III) nie można zastosować NSS i wykonuje się nefrektomię. Nie zaleca się adrenalektomii, gdy stopniowanie przedoperacyjne (KT, MR) uwidoczniło prawidłowe nadnercze, śródoperacyjnie nie stwierdza się guzków nadnercza podejrzanych o przerzuty oraz nie ma cech naciekania nadnercza przez ciągłość. Rozszerzona lub radykalna limfadenektomia nie poprawia przeżycia chorych poddanych nefrektomii i dla celów stopniowania może być ograniczona do okolicy wnęki.

Biorąc pod uwagę powyższe zapisy, lekarz najprawdopodobniej zaleci obserwację i okresowe kontrole,
w razie potrzeby ("ze wskazań klinicznych") wydając skierowanie na odpowiednie badania,
o czym w 'Zaleceniach' (od str. 348) czytamy m.in.:
Cytat:
Obserwacja po leczeniu i postępowanie w przypadku nawrotów
Nie ma danych wskazujących na to, że odbywanie regularnych wizyt kontrolnych przez chorych radykalnie leczonych z powodu RCC wpływa na poprawę rokowania.
Monitorowanie chorego po terapii pozwala jednak na identyfikację powikłań pooperacyjnych, ocenę funkcji nerek, rozpoznanie lokalnej wznowy po częściowej nefrektomii lub leczeniu ablacyjnym, wznowy w drugiej nerce oraz przerzutów — zwykle wizyty kontrolne odbywają się co 6 miesięcy, a zleca się badania obrazowe w przypadku wskazań klinicznych.
Powtarzane oznaczenia frakcji filtracyjnej są zalecane w przypadku upośledzenia funkcji nerek przed operacją lub jej pogorszenia po zabiegu.
U chorych z nawrotem miejscowym, który występuje rzadko (ok. 3%), najefektywniejszą metodą leczenia jest zabieg operacyjny.
U chorych, których nie można poddać operacji, podejmuje się próbę zastosowania paliatywnego leczenia systemowego.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #35  Wysłany: 2013-02-22, 18:17  


Witaj Richelieu
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie.
Rysiek
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #36  Wysłany: 2013-02-24, 07:26  


Witam
Rak u mnie szybko działa, dzisiaj w nocy miałe krwioplucie więc jest już przerzut na płuca.Mam wizytę kontrolną 7.03.2013r, czy starać się ją przyspieszyć?
Jakie mam szanse na przedłużenie życia? Czy mogą zastosować leki (chemię) po tak krótkim okresie od usunięcia nerki?
Pozdrawiam Rysiek
 
beata0970b 


Dołączyła: 16 Wrz 2010
Posty: 169
Skąd: wielkopolska
Pomogła: 24 razy

 #37  Wysłany: 2013-02-24, 10:03  


Witaj Rysiek 62

Podczytuję Twój watek i kibicuję Ci z całego serca.
Wiem ,że się denerwujesz , jesteś bardzo czujny i dobrze.My po operacji taty 3 lata temu tak około 1 miesiąc po,też mieliśmy incydent z krwiopluciem ( chyba dwa razy ).
Bardzo się denerwowałam, chciałam już tatę wysyłać na TK płuc , szukałam lekarza , ale przeszło i się nie powtórzyło, a przerzutów tez nie było.
Tłumaczyłam sobie ,że może to być jakiś skrzep jeszcze po operacji.


Więc może będzie podobnie :) , przed operacja pewnie miałeś rtg płuc ??Trzymam kciuki i życzę Ci spokojnej rekonwalescencji.

Ściskam i pozdrawiam gorąco :)

Beata
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #38  Wysłany: 2013-02-24, 10:54  


Rysiek 62, ja tak jak Beata0970b,
beata0970b napisał/a:
Podczytuję Twój watek i kibicuję Ci z całego serca.

oraz
beata0970b napisał/a:
Trzymam kciuki i życzę Ci spokojnej rekonwalescencji.

Pozdrawiam serdecznie
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #39  Wysłany: 2013-02-24, 11:19  


Witam Beata i Justyna
Bardzo dziękuję za wsparcie, jestem już całkowicie załamany i zrezygnowany.
Badanie płuc miałem na początku stycznia (TK) ale to już sporo czasu jak na raka.

Pozdrowienia Rysiek
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #40  Wysłany: 2013-02-24, 14:08  


W związku z tym krwiopluciem powinieneś skonsultować się z lekarzem.
Ocena sytuacji na pewno będzie zależała od tego, jak intensywne i obfite to było,
a także czy zdarzało się wcześniej.
Do oceny mogą być potrzebne posiadane przez Ciebie obrazy TK / RTG płuc ewentualnie inne wyniki badań tego obszaru.

Co do przyjmowania leków po zabiegu musisz skonsultować się z Twoim lekarzem.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #41  Wysłany: 2013-02-24, 14:33  


Richelieu
Dziękuję, jutro będę dzwonił do IO aby przyspieszyć termin kontroli.Nigdy wcześniej nie było takiego przypadku, jak już pisałem ostatnie badanie klatki piersiowe miałem 4.01.2013r. i było OK.

Pozdrowienia Rysiek
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #42  Wysłany: 2013-03-08, 14:03  


Witam
W dniu wczorajszym w IO wykonano mi Rtg klatki piersiowej i badanie moczu w poniedziałek będzie wykonane usg jamy brzusznej, a kolejna kontrola 14.03.2013r.Prof. żlecił te badania po zgłoszeniu mu krwioplucia. Ostatnie badania z krwi omawiając stwierdził, że są dobre- jedynie białe ciałka krwi przy górnej granicy, lecz wytłumaczył jako normalne przy dochodzeniu organizmu do normy po dużej ingerencji (operacji). Po pytaniu o przerzuty uspakajał, że nie jestem na etapie aby miały już wystąpić, a zlecenie badań to fakt zgłoszenia o krwiopluciu i konieczność skontrolowania.
Mam pytanie czy to tylko uspokojenie mnie, czy może tak być?
Z obawą oczekuję na wyniki.

Pozdrawiam Rysiek
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #43  Wysłany: 2013-03-08, 19:03  


Rysiek 62 napisał/a:
Mam pytanie czy to tylko uspokojenie mnie, czy może tak być?

Sądzę, że lekarz raczej by Cię nie wprowadzał w błąd podając nieprawdziwe informacje na Twoje wyraźne zapytanie.
Wprawdzie wysoki stopień złośliwości i dość wysokie stadium zaawansowania guza pierwotnego
każą liczyć się z możliwością występowania ewentualnego rozsiewu choroby do lokalizacji regionalnych lub dalszych,
ale brak zajęcia torebki tłuszczowej oraz widocznych oznak cech budzących podejrzenia co do rozsiewu
pozwala mieć realną nadzieję, że do rozsiewu dojść nie musiało.

Rysiek 62 napisał/a:
Z obawą oczekuję na wyniki.

W tej sytuacji jest to jedyne wyjście, chociaż na pewno bardzo stresujące.
Bez znajomości wyników, tj. nie opierając się na konkretach, możemy jedynie spekulować co do Twojej sytuacji.

Życzę Ci, by wyniki okazały się pomyślne.
:okok"
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #44  Wysłany: 2013-03-08, 19:44  


Richelieu
Bardzo dziękuję za odpowiedz i wsparcie.
Rysiek
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #45  Wysłany: 2013-03-12, 12:36  


Witam i proszę o interpretację wyniku z usg jamy brzuszne:
Wątroba niepowiększona o jednorodnym echogramie miąższu i prawidłowym rysunku naczyniowym. Pęcherzyk żółciowy jest wydłużony, ma wymiary 8x4 cm, ściana pęcherzyka gruba (3-4 mm), miejscami nieregularna, ale bez zmian rozrostowychm W świetle pęcherzyka echogenna treść-najpewniej zagęszczona żółć. Pęcherzyk jest zagięty w okolicy szyi.Obraz w całości budzi podejrzenie stanu zapalnego (obecnie dolegliwości bólowe ustąpiły).
Drogi żółciowe nieposzerzone.
Trzustka, śledziona echogenicznie prawidłowe.
Stan po usunięciu nerki lewej - w loży pętle jelitowe, nie widać patologicznych zbiorników płynu.
Nerka prawa o prawidłowej wielkości i położeniu o zachowanej strukturze korowo-rdzeniowej bez cech zastoju. W rzucie jej nie uwidoczniono złogów.
W przestrzeni okołoartalnej nie stwierdza się powiększonych węzłów chłonnych.
W rzucie nadnerczy nie stwierdza się zmian ogniskowych.
Pęcherz moczowy słabo wypełniony o gładkich obrysach.
Gruczoł krokowy powiększony, ma wymiary 44x45x46 mm- objętość 44 ml, niejednorodny, o zachowanych obrysach.

Wnioski: Stan po usunięciu nerki lewej, bez cech wznowy i rozsiewu.
Podejrzenie zapalenia pęcherzyka żółciowego.

Badanie miałem wykonane dnia 11.03.13r. a w nocy z 8/9.03.13r. znalazłem się w przychodni opieki całodobowej z silnym bólem brzucha, który mnie obudził. Tam po długim badaniu i otrzymaniu zastrzyku dostałem skierowanie do szpitala z podejrzeniem krwawienia z układu pokarmowego ale udać się tam jeżeli wystąpi smolisty stolec lub ciemne wymioty. Zapisano również polprazol.
Cały opis badania USG jest dla mnie w zasadzie zrozumiały jedynie nie wiem czy "stan po usunięciu nerki lewej-w loży pętle jelitowe" - oznacza że mam przepuklinę pooperacyjną?
Pozdrawiam Rysiek
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group