1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 8
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak trzonu macicy
missy

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 8227

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-12-28, 14:13   Temat: Rak trzonu macicy
Asiu, to może być skutek totalnego spadku hormonalnego. Ale ponieważ piszesz, że Mama ma żylaki i wcześniej też uskarżała się na bóle nóg po przylocie samolotem to myślenie o jakichś kłopotach krążeniowych ( przynajmniej w obrębie kończyn dolnych) po prostu się włącza. Myślę, że naprawdę nie zaszkodzi wizyta u GP, tylko jasno wytłumacz jaką operację miała Mama i jakie naświetlania ( brachy.).
  Temat: Rak trzonu macicy
missy

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 8227

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-12-28, 11:31   Temat: Rak trzonu macicy
asiuasiu1,
A czy wcześniej Mama leczyła się kardiologicznie? Miażdżyca, nadciśnienie?
Generalnie nawet po naturalnej menopauzie pewien niewielki poziom hormonów jest nadal zachowany i chirurgiczne usunięcie przydatków powoduje kolejne tąpnięcie hormonalne - ale nie wiem czy to aż tak gwałtownie może się objawić.

[ Dodano: 2016-12-28, 11:50 ]
Asiu, a czy Mama nie ma kontaktu telefonicznego ze swoim lek.prowadzącym lub chociażby z oddziałem, na którym była operowana?
  Temat: Rak trzonu macicy
missy

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 8227

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-12-28, 09:57   Temat: Rak trzonu macicy
asiuasiu1,
Myślę, że trzeba się będzie skonsultować u lekarza. Nie podoba mi się ten ból nóg, oby to nie były problemy zakrzepowe. Nie wiem czy to dolegliwości jeszcze hormonalne czy raczej układ krążenia, na pewno nie zostawiłabym tego bez wizyty u lekarza - macie taką możliwość?
  Temat: Rak trzonu macicy
missy

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 8227

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-10-09, 16:28   Temat: Rak trzonu macicy
W wyniku jest tylko mowa o tkance limfatyczno-tłuszczowej przymacicz, tam wszystko ok, nowotworu w niej nie ma. Być może jest to wystarczający zakres operacji i leczenie na tym się zakończy. Tak jak pisałam, o postępowaniu zadecyduje lekarz.
Na razie postaraj się o spokój i wspieranie Mamy. Zaawansowanie jest nieduże, rodzaj raka należy do tych mniej agresywnych ( endometrioidalnego G2), musi być dobrze.
Pozdrawiam.
  Temat: Rak trzonu macicy
missy

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 8227

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-10-09, 15:17   Temat: Rak trzonu macicy
asiuasiu1,
Wynik pooperacyjny wskazuje na niskie zaawansowanie bo generalnie masa nowotworu nie przekracza trzonu macicy i nie nacieka głęboko jej mięśniówki.
W wyniku brakuje konkretnego określenia wielkości guza/nacieku - wg tego parametru lekarz może podjąć decyzję o usuwaniu węzłów lub nie. Ja oparłam się na faktach anatomicznych ( wielkość macicy) i sądzę, że zmiana nowotworowa może być większa od tej granicznej 2-centymetrowej wymienianej w zalinkowanych Zaleceniach.
Wiążące będzie zdanie lekarza, ja przedstawiłam Ci ogólnie możliwości leczenia w oparciu o przesłane wyniki.
Zdecydowanie sytuacja obecna pokazuje duże szanse na wyleczenie.
  Temat: Rak trzonu macicy
missy

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 8227

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-10-09, 09:29   Temat: Rak trzonu macicy
asiuasiu1,
Z protokołu pooperacyjnego mogę wywnioskować, że zmiana nowotworowa ( choć nieprzekraczająca połowy grubości mięśniówki macicy) obejmuje obszar od cieśni ( przejście, oznaczone jako F) poprzez trzon ( G H) aż do dna macicy ( rak stwierdzony w jednym z rogów macicy - O):
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Gray1167_pl.svg

W takiej sytuacji ( zmiana nowotworowa większa niż 2cm) wytyczne przewidują wykonanie tzw.limfadenektomii miednicznej i okołoaortalnej - czyli usunięcie operacyjne określonych węzłów chłonnych. Następnie ( w zależności od wyniku przebadanych węzłów) zlecane jest ewentualnie leczenie uzupełniające: naświetlania wewnętrzne i zewnętrzne.
Daj znać po wizycie Mamy u onkologa.
Pozdrawiam serdecznie.
  Temat: Rak trzonu macicy
missy

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 8227

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-10-08, 22:12   Temat: Rak trzonu macicy
Wynik pokazuje raka endometrioidalnego ograniczonego do trzonu macicy, nie naciekającego sąsiednich struktur ( szyjka macicy, przydatki). Grubość nacieku nowotworowego nie przekracza 1/2 grubości mięśniówki macicy. Nie podano dokładnej wielkości zmiany nowotworowej, ale całość wygląda na niskie zaawansowanie nowotworu.
Czy były wykonane jakieś badania obrazowe - usg albo tk?

Tutaj możesz poczytać o standardach leczenia raka trzonu macicy.
http://onkologia.zaleceni...20plciowego.pdf str.289-291
  Temat: Rak trzonu macicy
missy

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 8227

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-10-08, 21:28   Temat: Rak trzonu macicy
asiuasiu1,
Przedstawiłaś tylko wynik histopatologiczny mówiący o stwierdzeniu raka endometrioidalnego w kilku preparatach. Nie jest to pełny wynik bo brakuje odniesień anatomicznych co gdzie odnaleziono ( czyli czym jest preparat A,B,C,D itd).
Nie wiemy nic o zasięgu operacji/zabiegu, który dostarczył materiału do badań.
Jeżeli oczekujesz pełnej odpowiedzi to zamieść, proszę, wszelkie wyniki i opisy badań, które posiadasz.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group