1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Zmiany w tarczycy
Richelieu

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 4624

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2013-04-16, 21:23   Temat: Zmiany w tarczycy
Lideczka napisał/a:
mam do was pytanie
1-Czy mam sie martwic tymi węzłami i guzkami?
2-jaka dalszą diagnostykę przeprowadzić żeby dowiedziec sie jaki charakter moga miec te zmiany?
3-dodam ze miałam naswietlana prawa strone szyi czy to zwieksza ryzyko ze te guzki na tarczycy moga byc złośliwe?
4-Czy te wezły mogą miec charakter przezutowy a jesli tak to jaki nowotwór może dac przezut włsnie do nich?

1. Może niekoniecznie martwić, ale diagnozować trzeba, nie warto tego zaniedbać.

2. Jak napisała Karolina: biopsja zmian tarczycy, możliwe, że i powiększonych węzłów,
(jeśli lekarz tak zaleci, jeśli nie: poproś o uzasadnienie, dlaczego).

3. Wykluczyć tego nie można, ale raczej jest to (nawet bardzo) mało prawdopodobne:
współczesne metody terapii są na tyle bezpieczne, iż rzadko spotyka się tego rodzaju przypadki,
by naświetlania powodowały powstanie kolejnego procesu nowotworowego (popromiennego).

4. Wykluczyć tego nie można, są dość duże (zwykle za onkologicznie podejrzane uznaje się o wielkości od 15 mm),
chociaż opis lekarza sugeruje, iż mają charakter 'morfologicznie odczynowy', tzn. budowę jak dla procesu zapalnego.
Dlatego uważam, że nie od rzeczy byłoby rozważenie wykonania ich biopsji.
Gdyby okazały się przerzutowo zajęte, wówczas źródłem pierwotnym może być każdy guz w ich sąsiedztwie,
nie tylko tarczycy, ale także choćby inne niewielkie niezidentyfikowane ognisko
(chociaż to na obecnym etapie i w świetle podanych przez Ciebie informacji jest raczej bardzo mało prawdopodobne,
wspominam o tym jedynie dla porządku odpowiadając na zadane pytanie).
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group