1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 8
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Sarcoma synoviale (mięsak) przerzut do płuc
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 199
Wyświetleń: 131683

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2013-05-21, 23:28   Temat: Sarcoma synoviale (mięsak) przerzut do płuc
doris123 napisał/a:
I nie chce sie wymadrzac, ale ja sie nie zgadzam z ta diagnoza, ze to przerzut miesaka mysle, ze to jest jednak cos innego - jakis inny nowotwor... Tylko nie wiem dlaczego nie zrobili biopsji... by bylo jasne co to jest.

doris123, nie ma powodu by podejrzewać inny nowotwór. Jeśli choroba podstawowa (w tym wypadku sarcoma synoviale) jest aktywna - to kolejne pojawiające się zmiany traktuje się jako ciąg dalszy tej choroby. Nie ma w takim wypadku konieczności wykonywania biopsji.

doris123 napisał/a:
hmmm
moja mama dzisiaj odebrala opis z TK - tam gdzie byl robiony tomograf, w szpitalu na torakochirurgii i czego ja tam nie mam w tych plucach...
I niedodma i troche plynu, i guz lity i nacieki... Zupelnie inny opis niz zrobili mi w WCO.

Tak wiec w piatek ide na PET-a, mysle, ze PET do konca wszystko wyjasni.

Spróbowałabym się do tego ustosunkować, jednak potrzebuję przytoczenia opisów badań obrazowych.. :-( ( » Jak zadać na Forum pytanie by uzyskać POMOCNĄ odpowiedź? « )
Jeśli w opisie TK jest wzmianka o obecności płynu w opłucnej oraz niedodmie to najpewniej przede wszystkim to właśnie jest przyczyną aktualnie odczuwanego zmęczenia i kłopotów z oddychaniem.


[ Dodano: 2013-05-21, 23:39 ]
doris123 napisał/a:
Mama dzisiaj byla u mojej Pani Doktor i mam przyjechac w czwartek, porobia badania krwi i EKG czy moge dostac ten Votrient

Pazopanib w przypadku sarcoma synoviale (mięsaka maziówkowego) przeciętnie nie wydłuża czasu przeżycia, natomiast wydłuża czas do progresji, tym samym poprawiając jakość życia. Taka jest istota jego działania.
( http://www.ema.europa.eu/...zoom=auto,0,596 )
  Temat: Sarcoma synoviale (mięsak) przerzut do płuc
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 199
Wyświetleń: 131683

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2013-05-12, 22:34   Temat: Sarcoma synoviale (mięsak) przerzut do płuc
doris123 napisał/a:
mama go ublagala i od razu zrobil opis.

Czy mogę poprosić o te opisy?... (dokładne ich przytoczenie, w całości)
  Temat: Sarcoma synoviale (mięsak) przerzut do płuc
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 199
Wyświetleń: 131683

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2013-05-12, 22:29   Temat: Sarcoma synoviale (mięsak) przerzut do płuc
doris123 napisał/a:
Ja mialam taka brodawke pod pacha
doris123 napisał/a:
moze cos s tej brodawki wyszlo ?
doris123 napisał/a:
Chociaz ona byla badana pod katem hist-pat i wszystko bylo oki.

Nie. Myślę, że to kompletnie nie ma związku ze sprawą.

doris123 napisał/a:
I takie cos mam pod sama skora na brzuchu, podobna zmiana takiej samej wielkosci na posladku i Pan doktor tez znalazl mi taka zmiane w piersi. Powiedzial, ze to na brzuchu i w piersi to jest to samo. Dziwne, ze to tak wyszlo akurat w tym samym czasie co w plucach.

Widać tę zmianę na załączonym skanie. Wygląda na zmianę litą.
Jeśli są to zmiany położone płytko to można spróbować wykonać ich biopsję (wybrać jedną z nich, lepiej dostępną).

Tak czy inaczej uważam, że z dalszą diagnostyką, bądź interpretacją dotąd wykonanych badań nie wolno zwlekać. Wywiad (historia choroby, sama diagnoza schorzenia onkologicznego) oraz kilka podejrzanych faktów, które ostatnio mają miejsce - skłaniają do pilnej interwencji. Nic nie jest pewnego, ale wszystko jest możliwe, również niekorzystny rozwój zdarzeń. Tu nie ma na co czekać.
  Temat: Sarcoma synoviale (mięsak) przerzut do płuc
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 199
Wyświetleń: 131683

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2013-05-12, 22:16   Temat: Sarcoma synoviale (mięsak) przerzut do płuc
Ropień w każdym razie odpada.
Nie ma gorączki, nie ma bólu, brak objawów klinicznych związanych z tak dużym ogniskiem zapalnym.

Blizna po zabiegu również (wstępnie zmiana nie spełnia kryteriów zmiany pooperacyjnej).

Opcja przerzutu niepewna (tak szybko rosną zazwyczaj jednak ogniska zapalne, czasem torbiele /torbiel jednak radiologicznie to nie jest/), ale możliwa.
Opis:
doris123 napisał/a:
w dolnych partiach pluc sa masy guzowe 4x2 cm

sugeruje niestety zmianę litą (a zatem guz), jednak tak skromna sugestia nie wystarczy by mieć pewność.

Moim zdaniem konieczne jest porównanie obydwu płytek przez doświadczonego radiologa (a dla nas opisy obydwu badań z takiego porównania). Spojrzenie na zmianę w kilku przekrojach umożliwia jej wnikliwszą ocenę, do tego dochodzi możliwość porównania zmiany w czasie (kolejne TK). To daje zupełnie inne pole do interpretacji.

W razie wątpliwości radiologa - PET (Twoje wyjaśnienie dot. PET jest zadowalające, nie pamiętałam dobrze jak sprawy się miały, przepraszam).

Oceniłabym na tę chwilę sprawę jako onkologicznie niepokojącą i do jak najszybszego wyjaśnienia, jednak w żadnym razie nie oczywistą. W medycynie bywają niespodzianki, szczególnie gdy analizuje się problem zbyt "płytko". Stąd niechęć torakochirurga do wyrażenia opinii (miał za mało danych do solidnej analizy sytuacji) - i to uważam za zasadne, jednak z twierdzeniem, iż "to na pewno nie jest przerzut" nie do końca się zgadzam. Również ze względu na zbyt małą ilość danych.
pozdrowienia.
  Temat: Sarcoma synoviale (mięsak) przerzut do płuc
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 199
Wyświetleń: 131683

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2013-05-12, 21:23   Temat: Sarcoma synoviale (mięsak) przerzut do płuc
doris123 napisał/a:
Mama bedzie jutro rozmawiala z Pania doktor czy robic PET-a

Z tego co pamiętam to PET był w Twoim przypadku średnio skuteczny (w części mięsaków jak i czerniaków tak niestety jest - badanie to jest praktycznie bezwartościowe).

Cytat:
TK bylo robione bez kontrastu, bo jestem uczulona na jod

Och, same "pod górkę" :--: :)   Bo jeszcze dochodzi do tego sarkoidoza (jednak w tym wypadku ryzyko dotyczy oceny węzłów chłonnych wnęk oraz drobnych guzków śródmiąższowych, szybko rosnącej zmiany przykręgosłupowej raczej nie).

doris123 napisał/a:
No wlasnie wg mnie ta zmiana zle zostala opisana 4x2 to jest blizna po operacji.

A jak dokładnie została opisana?
  Temat: Sarcoma synoviale (mięsak) przerzut do płuc
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 199
Wyświetleń: 131683

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2013-05-12, 19:44   Temat: Sarcoma synoviale (mięsak) przerzut do płuc
Widziałam już tak szybko rosnące przerzuty w chorobie, która wcześniej postępowała powoli.
Jednak (!) nic nie jest przesądzone.
Czy mamy opis poprzedniego TK (jamy brzusznej, gdzie w dolnych partiach płuc stwierdzono zmianę 4x2 cm)? Jak w tym TK została opisana ta zmiana? (są jakieś informacje prócz wymiarów? gęstość? wzmocnienie kontrastowe? inne cechy?)

Po uzyskaniu tej informacji będzie można spróbować odnieść się do potencjalnych "tłuszczaków" w tkance podskórnej.
pozdrawiam ciepło.


[ Dodano: 2013-05-12, 19:46 ]
I jeszcze jedno. Na podstawie samych pojedynczych zdjęć z TK niewiele można powiedzieć. Nie ma w nich bowiem informacji na jakiej wysokości (jakim dokładnie przekroju) zostały wykonane. Jeśli tym samym - to OK, możemy porównywać. Jeśli innym - porównanie będzie nieprawidłowe.
  Temat: Sarcoma synoviale (mięsak) przerzut do płuc
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 199
Wyświetleń: 131683

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2012-03-21, 16:07   Temat: Sarcoma synoviale (mięsak) przerzut do płuc
Podejrzewam, że przydałaby się konsultacja lekarska i rozważenie wykonania RTG klatki piersiowej.
Czasem po zabiegu torakochirurgicznym dochodzi do powikłania w postaci odmy opłucnowej - warto by było to wykluczyć.
  Temat: Sarcoma synoviale (mięsak) przerzut do płuc
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 199
Wyświetleń: 131683

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2011-01-01, 18:29   Temat: Sarcoma synoviale (mięsak) przerzut do płuc
doris123,
ściskając Cię serdecznie w Nowym Roku i z całego serca życząc Ci wszelkiej pomyślności króciutko informuję o przesunięciu do 'działu tymczasowego' -> tych postów <-
Uzasadnienie znajdzie się właśnie tam, w tym miejscu jedynie przytulam mocno i proszę.. nie szukaj śladów cudotwórczych terapii.. Uwierz, szkoda na to Twego czasu, energii i pieniędzy.
Ściskam mocno.

PS. Niedawno przejrzałam całą zamieszczoną przez Ciebie dokumentację. Jesteś już w trakcie leczenia a nie diagnostyki, zatem nie wiem czy miałabyś jeszcze jakieś pytania co do Twych wyników badań? Jeśli tak, to jestem do dyspozycji :)
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group